Батарейний циклон ЦБ-49 (до котлів ДЕ-10; ДКВр-10; КЕ-10)
У процесі згоряння твердого палива утворюється залишок - зола у вигляді дрібних (порошкоподібних) частинок і великих шматків - шлаку. При шаровому спалюванні палива різних видів основна маса золи (приблизно 75—90%) залишається в топці та газоходах котла, а решта (дрібніша) виноситься димовими газами в атмосферу.
Тому димові гази перед викидом їх в атмосферу необхідно очищати від золи та винесення у спеціальних пристроях — золоуловлювачах або циклонах, якими обладнуються майже всі сучасні котельні, що працюють на твердому паливі.
У котельнях малої та середньої продуктивності в більшості випадків застосовується механічне золоуловлювання циклонного типу – циклони батарейні (циклони ЦП). Циклонні золоуловлювачі виконуються у вигляді блоків (блоки-циклони) або у вигляді батарей (батарейні циклони) мультициклонів.
Циклон батарейний працює наступним чином. Димові гази з підвищеною швидкістю (20-25 м/с) тангенційно подаються в циклон, де здійснюють спірально-обертальний рух. Внаслідок цього частинки золи притискаються до внутрішньої поверхні корпусу циклону і, втрачаючи швидкість руху, по конічній частині випадають у бункер. Очищені гази через внутрішню трубу батарейного циклону проходять вгору та видаляються з циклону. Чим менший діаметр циклону D, тим повніше їм уловлюються тверді частинки (пил). Тому золоуловлювачі циклонного типу виготовляють не циклонів великого діаметра, а компонуються з окремих циклонів малого діаметра в блоки і батареї (звідси і назва - циклон батарейний). Циклонні елементи розміщені в корпусі, який двома горизонтальними перегородками розділений на три камери. Запилені гази входять до середньої камери через вікно і, пройшовши через циклони, очищаються від золи. Потім очищені гази піднімаються у верхню камеру батарейного циклону і далі через вихідні патрубки або (залежно від місцевих умов) відводяться із золоуловлювача. Зола збирається в нижній камері, що утворює пиловий бу
У деяких конструкціях батарейний циклон поділено на дві паралельні секції з роздільними пиловими бункерами та загальною камерою для очищеного газу. Поділ циклону на дві секції дозволяє відключати одну з них при зменшенні навантаження на котел, забезпечуючи при цьому нормальну швидкість руху газів батарейному циклоні, а отже, і хороша якість очищення димових газів.
Циклони батарейні встановлюють за котлом або хвостовими поверхнями, але, як правило, перед димососом, що оберігає його від швидкого зносу.
Монастирищенський завод котельного обладнання пропонує чотири модифікації циклонів батарейних ЦП (мультициклонів), що відрізняються продуктивністю та кількістю циклонів в батареї.
Батарейні циклони марки ЦБ знайшли широке застосування з твердотопливних котельних. Часто батарейні циклони використовуються з паровими котлами ДКВР і КЕ, що працюють як в паровому так і водогрійному режимах.
Основні | |
---|---|
Виробник | Власне виробництво |
Гарантійний термін | 12 міс |
Країна виробник | Україна |
Стан | Вживані |